Tonery alternatywne czyli zamienniki
Otrzymaj oferty od specjalistów jak OptiBiuro-Optizakup-Optifinanse Marek Witkowski nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

OptiBiuro-Optizakup-Optifinanse Marek Witkowski

Tonery alternatywne czyli zamienniki

2013-07-10

Każdy posiadacz drukarki laserowej czy innego laserowego urządzenia drukującego prędzej czy później styka się z problemem wysokich kosztów eksploatacji. Oryginalne wkłady drukujące czyli tonery i bębny światłoczułe, bądź też kartridże zintegrowane typu All in one, czyli wszystko w jednym opakowaniu dają świetną jakość, ale z drugiej strony najczęściej ich cena jest wysoka.

Toner startowy, a toner standardowy

W skrajnych przypadkach najtańszych drukarek np. marek HP czy Samsung nowe urządzenia kosztują w okolicach 250-300 zł. Takie nowe drukarki, są jednak oferowane z startowymi tonerami. Startowymi w tym przypadku oznacza, że wkład taki ma mniejszą od standardowej ilość tonera. Toner startowy prędzej czy później się kończy i wówczas użytkownik zderza się z informacją o cenie standardowego tonera... Toner standardowy w takim przypadku najtańszych urządzeń potrafi kosztować wartość zbliżoną do ceny zakupu samej drukarki...

Zdjęcie 1

Zamienniki w postaci tonerów alternatywnych

Mamy jeszcze inne rozwiązanie w postaci wkładów alternatywnych czyli zamienników. Jeśli użytkownik ma szczęście to ma do wyboru, (przynajmniej do popularnych marek urządzeń typu HP, Samsung, Canon i parę innych) dość wielu producentów zamienników, ba czasem Ci sami producenci oferują wkłady drukujące w kilku różnych cenach. Występuje nawet dylemat nad obfitości z kwestią co wybrać a przede wszystkich czym te wszystkich tonery zamienniki się różnią między sobą. Zwłaszcza, że ich cena zakupu potrafi się dość znacznie różnić w przedziale najtańszy i najdroższy.

Zdjęcie 2

Co wpływa na cenę?

Oczywiście cena toneru jak każdego produktu to składowa kilku marż producenta, importera, dystrybutora, hurtowni, pośrednika i sklepu końcowego.

Skupiając się na producencie, a tajemnicą poliszynela jest to, że od strony podzespołów albo wręcz całego produktu, wkłady drukujące są w większości towarem pochodzenia chińskiego.

Wkłady drukujące, są także oferowane w kilku przedziałach jakościowych, które w znacznym stopniu wpływają na ceny końcowe towaru.

Rodzaje tonerów alternatywnych

Z własnego doświadczenia handlowego i serwisowego mogę podać, że tonery zamienniki można podzielić na 3 rodzaje:

  • Clasic - oznacza wkład o standardowej w stosunku do oryginału wydajności, jednak wkład ten jest oparty na używanych podzespołach. Krótko pisząc jest to w mniejszym lub większym stopniu proces regenerowany. Regeneracja może być fabryczna lub poza fabryczna. Awaryjność takich wkładów waha się w najgorszym razie do 20% (to te regenerowane poza fabrycznie).
  • Standard - oznacza także wydajność standardową, jednak te towary są w 100% nowe i produkowane w fabryce. Dużo lepsza zazwyczaj jakość, cena nieco wyższa. Awaryjność waha się przeciętnie 5% do 10%.
  • Premium - oznacza wkłady 100% fabrycznie nowe, o zwiększonej znacznie wydajności w stosunku do wkładu standardowego, albo wydajności nominalnej ale znacznie zwiększonej jakości zadruku, co uzyskano dzięki bardzo dobrym jakościowo podzespołom. Awaryjność jest tu na poziomie 2%-5%. Oczywiście wkłady premium są najdroższe w zakupie.
Zdjęcie 3

Opracowano:
Marek Witkowski
OptiBiuro-Optizakup-Optifinanse Marek Witkowski